Danas u Njujorku odajemo počast svim herojima Prvog svetskog rata, koji su svoje živote položili za slobodu, mir, čast i dostojanstvo čovečanstva

15. maj 2026.
Ovaj memorijal, sa snažnim stihovima „In Flanders Fields“, ostaje trajni simbol sećanja, žrtve i večne obaveze da čuvamo mir i istorijsko pamćenje budućih generacija.

Kao predstavnik Srbije, na ovom memorijalnom skupu sećanja i poštovanja, sa dubokim poštovanjem odajem počast svim herojima iz Sjedinjenih Američkih Država koji su dali svoje živote u Prvom svetskom ratu.

Istovremeno, sa ponosom i posebnim emocijama sećam se svih heroja i div junaka mog srpskog naroda, koji su svoje živote položili u Velikom ratu braneći slobodu, čast i svoju svetu Otadžbinu.

Ovakvi događaji su mnogo više od sećanja i obeležavanja — oni su svedočanstvo neprolaznih i večnih vrednosti celog čovečanstva.