| |     latinica | english  
Насловна
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на КиМ не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи.

Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.

Министар је подсетио и да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније, као и да му је дијалог са Београдом ниско на листи приоритета.

Како је указао, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења.

„Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама је једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону“, закључио је Селаковић.

Трајан мир и стабилност, према његовим речима, могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог.

Како је истакао, српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији.

„Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване мини шенген“, истакао је министар.

Указујући да је Србија небројено пута показала да је опредељена за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији, Селаковић је истакао да су недавни избори у Покрајини потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ да јача, што се могло видети током недавног предизборног процеса.

Министар је указао да су политички притисци на Србе настављени и након окончања изборног процеса, јер им је ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.

„Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Подсећам вас да је јужна српска покрајина и даље област са најмањом стопом повратка расељених на свету”, рекао је министар и истакао да се само прошле године у нашој јужној покрајини догодило више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти.

Посебно забрињавајуће за српски народ на КиМ, напоменуо је Селаковић, јесте што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве.

„Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани“, истакао је министар.

Такође, шеф српске дипломатије забрињавајућим је оценио и упад инспектора и полицајаца у Дом здравља у Штрпцу јануара ове године и претрес с намером да се пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије.

„Иако то сматрамо упадом у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са КиМ на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту“, нагласио је министар.

Министар Селаковић поручио да Србија високо уважава активности мисије УНМИК на КиМ и да се залаже за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.

Селаковић је навео да међународне мисије на КиМ – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК под окриљем УН и у складу са Резолуцијом 1244, имају кључну улогу у очувању мира и заштити становништва.

„Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на КиМ има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини“, нагласио је министар.

То, како је указао, потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.

Селаковић је додатно истакао важност међународних снага Кфора и указао да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора - представља кршење Резолуције СБУН 1244.

Такође, министар је напоменуо да је неприхватљиво доношење једностраних одлука о формирању приштинског „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ у тзв. „Војску Косова“.

Министар Селаковић је на почетку обраћања уложио протест због злоупотребе видео формата седнице од стране представнице Приштине, иза које је била истакнута застава самопроглашеног „Косова“, што је учинио и представник Русије.

У наставку, интегрална верзија говора министра спољних послова Николе Селаковића:

Поштовани председниче Савета безбедности,

Поштовани специјални представниче,

Уважени чланови Савета безбедности,

На почетку, желим да уложим протест због злоупотребе видео формата ове седнице од стране представника Приштине за истицање симбола тзв. државности Косова. Упркос томе што су представници Приштине у више наврата били упозорени, на претходној седници и од стране председника Савета безбедности, да су овакве злоупотребе седница Савета безбедности апсолутно неприхватљиве и да представљају флагрантно кршење правила СБ о учешћу представника ПИС у Приштини, на основу члана 39 Правила процедуре СБ УН, поново се суочавамо са њиховим беспризорним непоштовањем правила овог уваженог тела. Дозволите да поновим наш позив да се предузму неопходни кораци како би се спречиле овакве злоупотребе.

Изузетнo ми је задовољство што се обраћам овом цењеном телу на седници посвећеној раду Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији. На почетку желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у примену мандата УНМИК, као и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.

Господине председниче,

У протеклом периоду суочени смо са политичком нестабилношћу на Косову и Метохији. Недавно смо имали изборе у Покрајини који су нажалост потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ напротив, постаје све јачи. Били смо сведоци такмичења међу албанским политичким лидерима у томе који је бољи начин да се испровоцира инцидент у српским срединама, како би се добили додатни политички поени албанског бирачког тела. Под изговором измена бирачког списка великом броју Срба на Косову и Метохији ускраћено је једно од основних политичких права - могућност да бирају своје политичке представнике. Од приближно 140.000 грађана Косова и Метохије који су избрисани са бирачког списка током последњег изборног процеса, 85% њих су Срби.

Упркос бројним изазовима и проблемима, српски народ на Косову и Метохији је високом излазношћу и убедљивом победом Српске листе, која је освојила свих десет посланичких места опредељених за српске представнике, показао да га ништа не може спречити да одлучно стане у одбрану свог положаја. Политички притисци на Србе настављени су и након окончања изборног процеса, јер је Србима ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.

Поштовани чланови Савета безбедности,

Нажалост, нисмо само током изборних активности били сведоци неразумне антисрпске политике привремених институција у Приштини. Она иде толико далеко да су у јануару ове године инспектори и полицајаци из Приштине упали у Дом здравља у Штрпцу, на југу Косова и Метохије и извршили претрес с намером да пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије, које нису пронашли. То је учињено уз демонстрацију силе, претње хапшењем директору Дома здравља, медицинском особљу и лекарима. У тренутку када се цео свет бори против пандемије и када су вакцине једино средство да се стане на пут изазову, а Србија показује подршку и солидарност донирањем вакцина и медицинске опреме свима у региону којима су оне неопходне, Приштина жели да уништи вакцине само зато што су из централне Србије. Док се читав свет захваљује лекарима, који су поднели велике и херојске жртве у борби против вируса, привремене институције у Приштини нападају српске лекаре због тога што раде свој посао.

Иако сматрамо да су упади у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са Косова и Метохије на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту. Србија је и даље спремна да помогне свима којима је помоћ неопходна и апелујемо на разум и одговорност, посебно у овако тешким временима.

Господине председниче,

Напади усмерени на Србе и њихову имовину су све бројнији. Само прошле године у нашој јужној покрајини догодило се више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти. Према подацима Мисије ОЕБС на Косову и Метохији у другој половини прошле године број инцидената повећан је за више од 30% у односу на 2019. годину. Зато се не можемо сложити са оценом да је „безбедносна ситуација на Косову стабилна, са неколико инцидената чија су мета биле невећинске заједнице“. Прошлог викенда се, рецимо, догодио ничим изазван физички напад групе Албанаца на два српска младића у северном делу Косовске Митровице.

Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Чињеница да је једна повратничка породица седам пута била мета напада, јасно показује колико су они који не желе Србе на Косову и Метохији упорни у застрашивању и протеривању ионако малог броја повратника. У Приштини апсолутно не постоји ни трачак политичке воље да се 212.995 расељених Срба који 22 године живе ван Косова и Метохије врате у своје домове. Од 1999. године стопа одрживог повратка интерно расељених лица на Косову и Метохији је само 1.9%, што према подацима УН званично представља најмањи проценат повратка прогнаног становништва након неког конфликта било где у свету.

Истовремено, док хапсе интерно расељена лица, приштинске власти врше најснажније притиске на Специјализована већа у Хагу. Циљ је потпуно онемогућавање даљег процесуирања низа случајева против припадника терористичке ОВК за тешке злочине почињене током сукоба на Косову и Метохији, како према Србима, тако и према припадницима других националности. Недавно је и председница Специјализованих већа Трендафилова упозорила да ће, уколико се притисци наставе, то имати врло драматичне последице по процесе који се воде. Председница Трендафилова као веома проблематичну појаву издваја и застрашивање сведока, који су кључни за успешно вођење поступака и доношење одговарајуће пресуде.

Иако се предуго чекало са подизањем оптужница, сматрамо похвалним то што су коначно предузети напори да се казне бројни тешки злочини почињени током ратних сукоба пре нешто више од две деценије, али и по доласку међународних снага на Косово и Метохију. До данас, рецимо, нико није одговарао за убиства и отмице 17 новинара, што је у овом тренутку највећи број нерешених случајева убијених и киднапованих новинара у Европи. Такође, нису се пред лицем правде нашли починиоци ниједног од масовних злочина почињених над српским цивилима после 1999. године. Подсетићу вас на само неколико њих: у селу Старо Грацко убијено је 14 српских жетелаца, у нападу на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама код Подујева погинуло је 12 и рањено 43 расељених Срба, а у Гораждевцу код Пећи непознате особе су из аутоматског оружја пуцале на децу која су се купала у реци Бистрици. Тада је убијено двоје српске деце, а четворо је тешко рањено.

Очекујемо наставак подршке мисије Еулекс Специјализованим већима и Специјализованом тужилаштву, као и њено додатно ангажовање у области владавине права. Посебну пажњу треба посветити заштити сведока, као и утврђивању судбине несталих лица.

Међународне мисије на Косову и Метохији – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК, које под окриљем Уједињених нација и у складу са Резолуцијом 1244 (1999), чине саставни део међународног цивилног и безбедносног присуства у нашој јужној покрајини имају кључну улогу и изузетан допринос очувању мира и заштити становништва. Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини. То додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.

Желим додатно да истакнем важност међународних снага Кфор и укажем да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора представља кршење Резолуције СБУН 1244 и потенцијални је извор нестабилности и тензија. Подсетићу вас да Приштина, противно међународном праву, уз потпуно игнорисање интереса и ставова српске заједнице у Покрајини, не одустаје од планова да на простору Косова и Метохије инсталира новог безбедносног актера. Неприхватљиво је доношње једностраних одлука о формирању „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ (КБС) у тзв. „Војску Косова“. Желим поново да истакнем да овакви једнострани потези Приштине представљају грубо кршење Резолуције СБУН 1244 и Војно-техничког споразума, по којима искључиво Међународне безбедносне снаге, односно Кфор, имају мандат за све војне аспекте безбедности на простору Косова и Метохије.

У том смислу додатни разлог за забринутост изазива и најава изградње највеће базе „Косовских безбедносних снага“ у јужном делу Косовске Митровице, што Срби на северу Косова и Метохије доживљавају као најотворенију провокацију и претњу њиховој физичкој безбедности.

Поштоване чланице Савета безбедности,

За српски народ на Косову и Метохији је посебно забрињавајуће што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве. Само у току две недеље чак седам православних објеката у Покрајини нашло се на мети вандала и то у тренутку када се сви присећамо мартовског погрома из 2004. године над Србима и српским светињама на Косову и Метохији. Понижавајуће је стање у којем се налази српска културна и духовна баштина на простору Косова и Метохије, укључујући и четири споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска (Високи Дечани, Богородица Љевишка, Грачаница и Пећка Патријаршија). Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.

Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани.

Цењене чланице Савета безбедности,

Сасвим је јасна нервоза Приштине, јер пројекат такозване независности данас не признаје више од половине чланица Уједињених нација, укључујући и пет чланица Европске уније. Међутим, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења. Управо је недостатак поверења један од основних проблема у дијалогу Београда и Приштине. Договор се не постиже запаљивом реториком и провокацијама, као што су најаве о уједињењу и стварању велике Албаније или о плановима изградње највеће базе тзв. Косовских безбедносних снага на северу Покрајине.

Подсетићу да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини у прошлости више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније. Члан његове странке је прошлог викенда јавно поручио да ће се самопроглашено Косово и Албанија ујединити, цитирам, „пушком и барутом или референдумским кутијама“.

Не морам да објашњавам зашто овакве опасне идеје представљају директну претњу миру и стабилности. Њима се крши Резолуција 1244, континуирано дестабилизује не само наша јужна покрајина, већ и читав регион, а ни у чему не доприносе процесу дијалога, већ га изнова онемогућавају.

Небројено пута смо показали да смо опредељени за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији. И данас, након вишегодишњих преговора, али и неиспуњавања договореног и сталних једностраних потеза и провокација од стране привремених институција у Приштини, ми смо и даље спремни да седнемо за сто и разговарамо.

Спремни смо за дијалог, али не и за уцене и претње, а посебно не за ултиматуме које је и недавно изнео председник владе привремених институција самоуправе у Приштини. Подсетићу вас на његове изјаве да ће дијалог бити ниско на листи приоритета власти у Приштини. Запањујуће је како Приштина ултиматуме, који у потпуности подривају сваку шансу за дијалог, на шта је указала и Европска унија, назива „принципима“ и како упорно инсистира на томе да Београд призна једнострано проглашену независност „Косова“, након чега би, сматрају они, све остало било решено. У чему је онда сврха дијалога ако се само очекује да Београд призна тзв. Косово? Да ли дијалог значи да једна страна треба да одустане од свега, а друга да добије све? И да ли дијалог, по мишљењу Приштине, претпоставља да се не испуњава оно што је договорено?

Подсетићу вас да Приштина и даље одбија да испуни своје обавезе из до сада постигнутих споразума и не пристаје да се о њиховој примени разговара у оквиру дијалога. А ситуација је врло једноставна - у априлу 2013. године потписан је први споразум у Бриселу који је предвиђао четири обавезе: једну за Приштину и три за Београд. Београд је испунио све обавезе, док је једина обавеза коју су имале привремене институције у Приштини - формирање Заједнице српских општина - није испуњена већ 2.917 дана. Заправо, 19. априла се навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а Приштина одбија да испуни обавезу формирања Заједнице српских општина.

Поштовани господине председниче,

Без обзира на обесхрабрујуће поруке из Приштине и чињеницу да дијалог траје већ дуги низ година, Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Трајан мир и стабилност могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог. Српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији.

Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване „мини шенген“.

Што се Србије тиче, уверени смо да је рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону. Житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци, не заслужују ништа мање од тога.

Хвала на пажњи.


Верзија за штампу
Вести
Други пишу...
Генерални конзулати Србије, Бугарске и Турске заједно организовали "Приказ балканске културе и туризма" у Турској кући у Њујорку
Генерални конзулат Републике Србије у Њујорку, у име генералног конзула др Владимира Божовића, наградио је победнике на конкурсу за дечије радове на тему „Ја волим Србију“
Други пишу...
Састанак др Владимира Божовића, генералног конзула Републике Србије у Њујорку, са Ериком Адамсом градоначелником Њујорка
ВАЖНО!
Eid Mubarak!
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку др Владимир Божовић срдачно вас позива на "Балканску туристичку и културну изложбу" коју заједнички организују Генерални конзулати Бугарске, Србије и Турске
Други пишу...
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку др Владимир Божовић сe сусреo са Његовом светошћу патријархом српским господином Порфиријем
Генерални конзул др Владимир Божовић, током свог пословног боравка у Београду, састао се са господином Зораном Кнежевићем, председником Српске академије наука и уметности (САНУ)
Други пишу...
Генерални конзул др Владимир Божовић присуствовао је свечаној премијери филма "У Другачијем Тоналитету", аутора Керен Закер и Џона Донвана, у задужбини Илије Коларца у Београду
Други пишу...
Генерални конзул Републике Србије др Владимир Божовић, уочи великог хришћанског празника Васкрса по грегоријанском календару, имао је част и прилику да разговара са Његовом Еминенцијом, надбискупом и митрополитом београдским, монсињором др Ладиславом Неметом
Министар Дачић уручио награде победницима на конкурсу за дечије радове на тему „Ја волим Србију“
Генерални конзул Владимир Божовић присуствовао је пројекцији награђиваног документарног филма Миле Турајлић "НЕСВРСТАНИ: ПРИЗОРИ ИЗ ЛАБУДОВИЋЕВИХ КАТРАНИХ РОЛНИ"
Генерални конзул др Владимир Божовић уписао се данас у књигу жалости поводом трагичног догађаја у Москви, у просторијама Сталне мисије Руске Федерације при УН у Њујорку
Генерални конзулат Србије у Њујорку домаћин Вечери поезије са др Биљаном Обрадовић
Други пишу...
Поводом 25. године бомбардовања Србије од стране НАТО-а 1999. године, са дубоким пијететом сећамо se свих жртава овог трагичног чина
Други пишу...
Генерални конзул др В. Божовић на представљању првог годишњег Глобалног економског индекса Њу Џерсија
Москва 22.03.2024
На позив привредне коморе Еквадора у Америци, генерални конзул Р. Србије др Владимир Божовић, учестовао је на међународној прослави Дана жена
Књижевно вече са др Биљаном Д. Обрадовић
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Две деценије од погрома над Србима на Косову и Метохији
Други пишу...
Генерални конзул др Владимир Божовић, на позив надбискупа Тимотија Долана, присуствовао је посебној светој миси у Катедрали Светог Патрика у Њујорку, коју је предводила Његова Еминенција
Други пишу...
Генерални конзул др Владимир Божовић састао се са Његовом Преосвештенством Тимотијем кардиналом Доланом, надбискупом њујоршке надбискупије
Књижевно вече са др Биљаном Д. Обрадовић
Србија је изабрана да председава Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију (GPAI) за 2025. годину
Други пишу...
Одржан парастос поводом 89. годишњице упокојења Михајла Идворског Пупина
Одржан парастос поводом 89. годишњице упокојења Михајла Идворског Пупина
Генерални конзул др Владимир Божовић, на позив генералног конзула Јужне Африке г. Исмаила Есауа, имао је задовољство да присуствује отварању изложбе “Промена улоге жене кроз моћ приповедања и уметности”
СРЕЋАН МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЖЕНА!
Генерални конзул др Владимир Божовић позива све организације и чланове српске заједнице у Њујорку да, заједно са надлежним свештенством Српске православне цркве, присуствују помену великану и великом добротвору српског народа Михаилу Пупину, у суботу на Задушнице 9. марта у 14:00 часова.
Њ.Е. др Владимир Божовић уписао се у Књигу жалости у Генералном конзулату Канаде поводом смрти Брајана Малрунија, бившег премијера Канаде
Генерални конзул др Владимир Божовић присуствовао скупу под називом “Америчко-српско одбрамбено партнерство: Од Операције Халијард до данас”
Помен Михајлу Пупину
Други пишу...
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, присуствовао је фестивалу "Дан Србије" на "Iona" универзитету у Њу Рошелу
Други пишу...
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, присуствовао је фестивалу "Дан Србије" на "Iona" универзитету у Њу Рошелу
Други пишу...
Њ.К.В. Престолонаследник Александар Карађорђевић упутио је срдачне честитке генералном конзулу др Владимиру Божовићу поводом проглашења 26. фебруара за Дан српске баштине у Њујорку и организовања церемоније подизања српске заставе
Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Порфирије 26. фебруара 2024. године упутио је писмо честитке генералном конзулу др Владимиру Божовићу поводом проглашења Дана српског наслеђа у Њујорку и свечане церемоније подизања српске заставе са представницима градске управе града Њујорка
Други пишу...
Пријем у организацији Генералног конзулата Републике Србије у Њујорку поводом Дана државности Србије
Градоначелник Ерик Адамс прогласио је 26. фебруар као Дан српског наслеђа у граду Њујорку
Градоначелник Ерик Адамс прогласио је 26. фебруар као Дан српског наслеђа у граду Њујорку
Градоначелник Ерик Адамс прогласио је 26. фебруар за Дан српске баштине у граду Њујорку
Дођите да поделимо радост и понос поводом проглашења Српског дана од стране г. Ерика Адамса, градоначелника Њујорка, на свечаној церемонији подизања заставе Србије - 26. фебруар 2024. године у 10:00 часова, Bowling Green Park
Церемонија подизања заставе!
Генерални конзул др Владимир Божовић је имао радни састанак са др Валентином Измирлевом, директорком Института Хариман са Факултета за међународне и јавне послове на Универзитету Колумбија
Генерални конзул др Владимир Божовић је имао радни састанак са др Валентином Измирлевом, директорком Института Хариман са Факултета за међународне и јавне послове на Универзитету Колумбија
Генерални конзул др Владимир Божовић присуствовао обележавању славе КУД „Дрина“ из Патерсона
Генерални конзул др Владимир Божовић присуствовао jе свечаном обележавању славе Св.Ђорђа Кратовца. Прослави jе присуствовао велики број гостију које су поздравили протојереј Ђокан Маjсторовић, старешина Цркве Светог Јована Крститеља у Патерсону и Бранка Драгишић, председница КУД „Дрина"
Генерални конзул Републике Србије др Владимир Божовић у радној посети Питсбургу
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, на позив најстарије организације Срба у Америци, Српског народног савеза, боравио je у службеној и радној посети овој организацији и Србима у Питсбургу, којом приликом је био присутан на свечаном концерту ансамбла Фенички бисери у Америчко-српском клубу и такође је обишао цркву Свете Тројице
Поводом Дана државности, националног празника, Дана Војске Републике Србије и великог црквеног празника Сретења Господњег генерални колзул Републике Србије у Њујорку др Владимир Божовић присуствовао је празничној литургији у цркви Светог Саве на Менхетну у Њујорку и том приликом запалио свеће и помолио се за све погинуле ратнике, витезове и јунаке и све оне који су дали живот за Србију и њену слободу. Слава им и хвала! Живела Србија!
Срећан дан Државности и национални празник Републике Србије. Живела Србија!
Генерални конзул Р. Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, дана 13. фебруара 2024. године присуствовао је пријему поводом председавања Републике Гвајане у Савету безбедности Уједињених нација (2024-2025), на позив председника Републике Гвајанe, др Мохамеда Ирфана Алија
Његова екселенција генерални конзул Р. Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, присуствовао је синоћ свечаном пријему у Амбасади Р. Србије у Вашингтону поводом Дана државности Р. Србије
Генерални конзул Р. Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, честитао Кинеску нову годину!
Поводом Дана државности Републике Србије позивамо Вас да присуствујете свечаној церемонији подизања заставе Србије са градоначелником Њујорка, Ериком Адамсом, у понедељак, 26. фебруара, у 10:00 часова, на адреси Bowling Green Park (Broadway and Whitehall Street, New York)
Генерални конзул Р. Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, присуствовао је презентацији пројекта БИО4 Кампуса и могућности вештачке интелигенције у Србији одржаној за представнике америчких инвестиционих компанија у Сталној мисији Републике Србије при Уједињеним нацијама у Њујорку
Наградна изложба "Волим Србију"
Конкурс за суфинансирање пројеката намењених за регион и дијаспору 2024
Бајден одржао Молитвени доручак, присуствовао конзул Србије у Њујорку
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, уз специјалан позив организатора, био је један од гостију Националног молитвеног доручка у хотелу Вашингтон Хилтон, у четвртак, 1. фебруара
БИБЛИОТЕКА СРПСКЕ ДИЈАСПОРЕ
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, разговарао је са својим мексичким колегом, Хорхеом Ислас Лопесом о сарадњи два конзулата у долазећем периоду
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, примио је у просторијама Конзулата професора доктора Александра Бошковића, предавача славистике и српског језика са Универзитета “Колумбија” у Њујорку
Традиционалном јавном читању имена припадника јеврејског народа, који су током периода фашистичке диктатуре Бенита Мусолинија протерани из Италије и других територија под италијанском командом, овог јутра је присуствовао и Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић
Генерални конзул Р. Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, на прослави Савиндана са српском заједницом у Бостону
Прослава Савиндана у Српском клубу у Њујорку
СРЕЋАН САВИНДАН СВИМ СРБИМА У ЊУЈОРКУ, АМЕРИЦИ, СРБИЈИ, ЦРНОЈ ГОРИ, РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ И ЦЕЛОМ СВЕТУ!
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, у четвртак и петак имао је неколико значајних разговора са представницима јеврејске заједнице у Њујорку
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, у среду, 24. јануара, био је у првим званичним посетама генералним конзулатима Португалије, Чешке и Италије у Њујорку
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, у уторак у поподневним сатима био је у првој званичној посети Генералном конзулату Белгије у Њујорку
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, Владимир Божовић, одржао је први званичан састанак са Генералним конзулом Шведске у Њујорку, Камилом Меландер
Деца српског порекла у посети генералном конзулату Р. Србије у Њујорку
Мир Божији, БОГ СЕ ЈАВИ!
Чланови КУД "Грачаница" у посети Генералном конзулату Републике Србије у Њујорку
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку на помену и испраћају великог пријатеља нашег народа, Гордона Бардоша
Уручење поклона поводом Божића Епископу источноамеричком Иринеју
Честитка генералног конзула др Владимира Божовића повод обележавања Српске православне нове 2024. године
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, данас је отворио "Tesla Spirit Conference and award" у хотелу Њујоркер. У славу великог живота и још већег наслеђа Николе Тесле, Божовић је подсетио на најважније детаље из живота једног од највећих умова у историји људске цивилизације
Његова екселенција генерални конзул Републике Србије у Њујорку, др Владимир Божовић, отворио је раније данас 12. традиционалну годишњу конференцију „Tesla Spirit Conference and Award“ у хотелу „Њујоркер“ на Менхетну
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку у званичним посетама колегама из Грчке, Норвешке и Данске
Прво Бадње вече после седам година у Саборном храму Светог Саве у Њујорку
Срећан Божић нашим сународницима и свим православним верницима који данас прослављају најрадоснији празник рођења Исуса Христа. Желимо вам радост, мир и благословене тренутке у кругу породице и пријатеља. Мир Божији, Христос се роди!
Свим нашим сународницима на јурисдикционом подручју Генералног конзулата Р. Србије у Њујорку честитамо Бадњи дан и Бадње вече.
Срдачне честитке амбасадорки др Љиљани Никшић поводом њеног постављања за помоћника МСП за културну и јавну дипломатију. Оправдано и заслужено! Пуна подршка и радујемо се заједничкој сарадњи. Колегијално, са поштовањем
Генерални конзул др Владимир Божовић представио је планове за стратешко партнерство Србије и Сједињених Америчких Држава, истичући кључне приоритете за 2024. годину.
Свим поштованим колегиницама и колегама из Министарства спољних послова, као и мреже дипломатско-конзуларних представништава широм света желимо сваку срећу и успех у обављању одговорних и почасних дужности представљања наше најлепше и најдраже Србије!
Срећна Нова година свима нашим суграђанима! Генерални конзулат Републике Србије у Њујорку жели вам радост, љубав и успех у 2024. години!
Састанак генералног конзула Републике Србије др Владимира Божовића са Његовим високопреосвештенством Архиепископом америчким господином Елпидофором
Интервју генералног конзула др Владимира Божовића - часопис "Слово"
Конкурси Сектора за међународне односе и европске интеграције у области културе Министарства културе Р. Србије за 2024. годину
Поводом смрти кувајтског емира шеика Навафа ал Ахмад ал Џабер ал Сабаха, генерални конзул др Владимир Божовић уписао се у књигу жалости, која је овим тужним поводом отворена у просторијама Генералног конзулата Државе Кувајт у Њујорку
Посета генералног конзула Републике Србије др Владимира Божовића Генералном конзулату Државе Кувајт у Њујорку, упис у књигу жалости поводом смрти кувајтског емира шеика Навафа ал Ахмад ал Џабер ал Сабаха и састанак са генералним конзулом државе Кувајт у Њујорку г. Азамом Аласфором
Састанак генералног конзула Републике Србије др Владимира Божовића са в.д. генералног конзула Индије у Њујорку др Варун Џефом
Састанак генералног конзула Републике Србије др Владимира Божовића са генералним конзулом Народне Републике Кине у Њујорку
Њ. Е. Генерални конзул др. Владимир Божовић састао се са Њ. Е. Генералним конзулом Народне Републике Кине у Њујорку, г. Пинг Хуангом
Њ.Е. генерални конзул др Владимир Божовић боравио је у својој првој радној посети Српској православној цркви Свети Сава и нашој бројној заједници у Бостону
Прва Радна Посета Генералног Конзула др Владимира Божовића Српској Православној Цркви Свети Сава у Бостону: Сусрет са Заједницом и Подршка Културним Активностима
ЊЕ ГЕНЕРАЛНИ КОНЗУЛ ДР ВЛАДИМИР БОЖОВИЋ У РАДНОЈ ПОСЕТИ СПЦ СВ САВЕ И БРОЈНОЈ НАШОЈ ЗАЈЕДНИЦИ У БОСТОНУ
У Генералном конзулату Републике Србије у Њујорку, САД, отворено је бирачко место број 57
Изузетно срдачан и пријатељски сусрет са генералним конзулом Аустрије у Њујорку г. Helene Steinhäusl
Генерални конзул Републике Србије Владимир Божовић у Њујорку отворио изложбу слика савремених српских уметника "Тражење начина" - саопштење за медије
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку др Владимир Божовић свечано је синоћ у MC Gallery у Њујорку отворио задивљујућу групну изложбу слика српских савремених уметника под називом "Finding а way"
Генерални конзул Владимир Божовић: У Њујорку се отвара изложба српских уметника уз покровитељство супруге Габријела Ескобара - медијске вести
Генерални конзул Владимир Божовић: Све је спремно за гласање у Њујорку - медијске вести
Срдачан, братски и комшијски сусрет и разговор генералног конзула Р. Србије др Владимира Божовића са в.д. генералног конзула Северне Македоније г. Николом Гјорчевим
Генерални конзул Србије др Владимир Божовић имао је веома срдачан и пријатељски сусрет са генералним конзулом Румуније у Њујорку Mihaelom Simonom Floreom
ЊЕ генерални конзул Републике Србије у Њујорку др Владимир Божовић је на позив Високопреосвећеног Митрополита Николаја, Првојерарха Руске Православне Заграничне Цркве присуствовао Литургији и патроналној слави Саборног храма Пресвете Богородице у Њујорку
Божовић и Драгишић на Парламентаром обавештајно-безбедносном форуму у Вашингтону - A Plus Portal
Владимир Божовић учествује на Парламентарном обавештајно-безбедносном форуму у Вашингтону - Тањуг
Саопштење за медије поводом учешћа генералног конзула Р. Србије у Њујорку др Владимира Божовића на Парламентарном обавештајно-безбедносном форуму у Вашингтону
Генерални конзул др Владимир Божовић учествовао је на Парламентарнo обавештајно-безбедноснoм форуму
Генерални конзул Р. Србије др Владимир Божовић на састанку извршног комитета Society of Foreign Consuls in New York
Веома искрен и срдачан сусрет са генералним конзулом Непала у Њујорку г. Bishnu Prasad Gautam
Генерални конзул др Владимир Божовић је имао изузетно срдачан и конструктиван разговор са генералним конзулом Бугарске у Њујорку г. Ангелом Ангеловим
Отворен и конструктиван разговор са конзулом жераном г. Цикотићем
Генерални конзул Републике Србије у Њујорку др Владимир Божовић у Генералном конзулату Р. Србије у Њујорку одржао састанак са представницима организација дијаспоре из шире зоне града Њујорка
Приказивање филма „Света Петка - Крст у пустињи“
Обраћање генералног конзула Р. Србије у Њујорку др Владимира Божовића поводом пожара у Теслином научном центру
Писање медија поводом пожара у Теслином научном центру
Саопштење Генералног конзулата Републике Србије у Њујорку поводом пожара у Теслином научном центру
Обраћање новог генералног конзула Републике Србије у Њујорку др Владимира Божовића
Гала вечерa коју је организовао Теслин научни центар (TSCW) у Ворденклифу (Лонг Ајленд)
Конкурс за суфинансирање пројеката из области образовања 2023
Отварање књиге жалости у Генералном конзулату Р. Србије у Њујорку поводом трагедије у ОШ „Владислав Рибникар“
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
ЈАВНИ ПОЗИВ – национална признања – 2022 од 16. новембара до 02. децембра 2022. године.
Попис становништва, домаћинстава и станова
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
Министар Селаковић првог дана у Њујорку разговарао са 20 шефова дипломатија
Састанак са конгресменком Клаудијом Тени
Председник Вучић положио заклетву
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону
Републичка изборна комисија - гласање у иностранству Избори 2022
КОНКУРС за суфинансирање пројеката намењених дијаспори – 2022
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Председник Вучић уручио одликовања поводом Дана државности
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Селаковић: Наставићемо да интензивније радимо са дијаспором
Селаковић: РС рођена из жеље да се не наседне на замку из прошлости
Селаковић Србима у САД: Дијаспора један од приоритета државе
Селаковић у Чикагу на пројекцији филма "Последњи херој Халијарда"
Селаковић прославио Божић са Србима у Чикагу
Селаковић за Бадње вече са Србима у Чикагу
Селаковић представио чикашким привредницима економске успехе Србије и услове зa инвестирање
УСАИД снажан развојни партнер Србији
УЛАЗАК У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ ИЗ ДРЖАВА СА ПОСЕБНИМ РИЗИКОМ ОД ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ COVID-19
Одлука о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону за 2021. годину
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Председник Вучић обишао ноћне радове на мосту преко Западне Мораве
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Принципи и вредности Покрета несврстаних актуелни и данас
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
Отворен најсавременији НЦР кампус у Београду
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Селаковић се састао са председником Америчко-јеврејског комитета
Селаковић са конгресменом Сволвелом о реформама у Србији
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Састанак са члановима делегације Конгреса Сједињених Америчких Држава
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Састанак са представницима компаније UGT Renewables LLC
Конкурси за суфинансирање пројеката који доприносе јачању веза са дијаспором
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија добила прилику да сарађује са „Голдман Саксом“
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Америчке компаније заинтересоване за улагања у ИТ сектор у Србији
Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду
Сарадња Србије и САД у области енергетике
Селаковић честитао Блинкену Дан независности САД
Честитка поводом Дана независности САД
Председник Вучић учествовао на конференцији „Мини Шенген“
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Србија посвећена наставку дијалога са Приштином
Србија опредељена за интензивну сарадњу са америчком администрацијом
Гласајте за Др. Гордану Вуњак-Новаковић
Дигитална економија и ИТ сектор носиоци будуће сарадње са САД
Ђурић: Светиње на KиМ и српска и светска културна баштина
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Мериот и Миленијум граде хотелски комплекс у Врањској Бањи
Селаковић: Унапређење сарадње са САД један од спољнополитичких приоритета Србије
Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду
Састанак председника Вучића са амбасадором Сједињених Америчких Држава
Председник Вучић разговарао путем видео линка са представницима Атлантског савета
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Република Србија у Месецу Франкофоније
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Председник Вучић разговарао са специјалним изаслаником америчког Стејт департмента за Западни Балкан
Србија може да рачуна на подршку САД на свом европском путу
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Селаковић: Необична грешка амбасаде САД
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Честитка председника САД поводом Дана државности Србије
Селаковић честитао Блинкену на избору за државног секретара
Министарство спољних послова Републике Србије вам жели срећан Савиндан
Министар Селаковић: Година подмлађивања српске дипломатије
Реформе у области владавине права у фокусу Владе Србије
Конкурс за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години
Честитка новоизабраном председнику Сједињених Америчких Држава
Србија се придружила САД у обележавању Дана Мартина Лутера Kинга
Амбасадор Марко Ђурић: Присуство инаугурацији Бајдена на корист Србије
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Србија ће наставити да гради све боље односе са САД
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Амбасадор Ђурић: Односи са САД од судбинског значаја са Србију
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Десета конференција новинара и медија дијаспоре и Срба у региону
ПРИЈАВА УЧЕCНИКА ЗА БЕСПЛАТНУ ОНЛАЈН ОБУКУ
ВАЖНО
Финансијски водич за повратникe
Споразум о укидању виза са Републиком Мјанмарском Унијом
Споразум о укидању виза са Републиком Суринам
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
У просторијама Генералног конзулата Р. Србије у Њујорку, 15. маја 2019. године, свечано је отворена изложба „Избор радова југословенских уметника из приватне колекције господина Александра Остојића“
Свечаност поводом одласка др Зорице Пантић са места председника Вентворт института за технологије у Бостону
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОJЕКАТА У ОБЛАСТИ ПРЕВОЂЕЊА РЕПРЕЗЕНТАТИВНИХ ДЕЛА СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ У ИНОСТРАНСТВУ У 2019. ГОДИНИ
КОНКУРС ЗА ФИНАНСИРАЊЕ ИЛИ СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОJЕКАТА У ОБЛАСТИ КУЛТУРНИХ ДЕЛАТНОСТИ СРБА У ИНОСТРАНСТВУ У 2019. ГОДИНИ
Изложба „ТАМО ДАЛЕКО 1918 – 2018“
Божићни и Новогодишњи пријем у Генералном Конзулату Русије у Њујорку
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ АНТИГВА И БАРБУДА, ГРЕНАДА, КОМОНВЕЛТ ДОМИНИКА И ТРИНИДАД И ТОБАГО
Одлука о престанку важења Одлуке о укидању виза за улазак у Републику Србију за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша
Дана 24.09.2018. г., у Weill Recital Hall - Carnegie Hall, одржан је концерт "Путовање кроз звуке Србије"
Дана 15. Августа 2018 године, г-ђа Мирјана Живковић, Генерални Конзул Републике Србије у Њујорку, изабрана је за потпредседника Друштва страних конзула у Њујорку
ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 100-ГОДИШЊИЦЕ САВЕЗНИШТВА СРБИЈЕ И САД У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ АЗЕРБЕЈЏАН, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ БУРУНДИ
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ГРУЗИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ КОЛУМБИЈЕ УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ВЛАДА СЕНТ ВИНСЕНТА И ГРЕНАДИНА УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Информација о новој платформи РТС
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА ДИЈАСПОРЕ
Захвалност канцеларије градонацелника Њујорка за међународне односе и канцеларије градске општине Менхетн, за учешће ГК Р. Србије Мирјане Живковић на пријему за генералне конзуле и конзуларни кор у Њујорку, 01. марта 2018. године, као и за помоћ која се пружа локалним заједницама и сарадњу са градом Њујорком
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ЧЕТИРИ (4) ДРЖАВЕ РЕГИОНА КАРИБА И ДВЕ (2) ДРЖАВЕ РЕГИОНА ЛАТИНСКЕ АМЕРИКЕ
Ступио је на снагу споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Гватемале о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша
Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Суринам, носиоце свих пасоша
Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша
ОДЛУКА ИСЛАМСКЕ РЕПУБЛИКЕ ИРАН О УКИДАЊУ ВИЗА ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
Одлука о укидању виза за држављане Р. Индонезије, носиоце обичних пасоша
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Индонезије о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша - ступање на снагу
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Краљевине Тајланд о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша - ступање на снагу
Одлука о укидању виза за држављане Р. Индије, носиоце обичних пасоша
Одлука о укидању виза за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша
Међународни јавни конкурс за израду најбољег идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду
Резултати гласања на изборима за председника Републике у Генералном конзулату Републике Србије Њујорк
Balkan Youth Forum
Одржана четврта меморијална конференција посвећена Николи Тесли
Поново успостављени директни летови на линији Београд - Њујорк
Уколико желите да уплатите донацију за обнову наше цркве овако можете да помогнете
Резултат парламентарних избора у Републици Србији на гласачком месту Генерални конзулат Њујорк
Јавни позив
И З Б О Р И 2016.
Изложба и презентација веза и златовеза у традиционалним техникама
Конкурс за финансирање из области културе
ОТВАРАЊЕ КЊИГЕ ЖАЛОСТИ ПОВОДОМ ТРАГИЧНЕ СМРТИ СЛУЖБЕНИКА МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
THE TRUTH - NO KOSOVO UNESCO
ФУДБАЛСКИ КАМП ЗА ДЕЦУ ИЗ ДИЈАСПОРЕ
КОНКУРС МИНИСТАРСТВА ПРОСВЕТЕ
Предности уплате новца преко "Пошта Србије"
Испуњени сви технички услови за директне летове до САД
Упозорење Министарства здравља поводом епидемије еболе у Западној Африци
ОБАВЕШТЕЊЕ КОРИСНИЦИМА ПЕНЗИЈА СА ПОДУЧЈА АП КОСОВО И МЕТОХИЈА
Архива вести